Small Normal Giant
 Autobus v blance
Autor: Mates +- +++++ (172.18.0.[Mates +-])
Datum: 22. 05. 2026 22:53:46

Tak uolne bez kurveni dopravy to nebude

1️⃣4️⃣5️⃣ Tunelbus 145 a preference

🚦 Že na léto plánujeme spuštění prvního pražského tunelbusu, který spojí Kobylisy a Dejvice, to už se k vám jistě dostalo. Evidentně ale mnohým z vás vrtá hlavou jeho spolehlivost zejména ve špičkách. Pojďme se tedy podívat, jaká preferenční opatření se chystají, aby byl průjezd autobusu co nejplynulejší.

🚇 Předně - v tunelu buspruh opravdu nebude. Fakt ne. 🙂 Veškerá opatření jsou koncipována tak, aby co nejvíce pomohla autobusu, ale zároveň v kritických úsecích neubírala kapacitu. Obecně autobus využije množství již existujících opatření a ta nová mu pomohou zejména u samotného vjezdu do tunelu či v křižovatce Nad Šutkou x Klapkova x Zenklova.

Zevrubněji:

🦅 Oblast Kobylis
Největší výzvou bude zajistit plynulý průjezd ulicí Nad Šutkou před křižovatkou s Klapkovou, resp. Trojskou. V současnosti jsou zde dva pruhy, které se sbíhají až za křižovatkou, čímž zároveň napojující se auta z levého pruhu ve špičce dlouhé minuty blokují tramvaje. Nově bude levý pruh ulice Nad Šutkou od křižovatkou s Vršní buspruhem tak, aby autobus projel následující křižovatkou s Klapkovou do Zenklovy rovnou na koleje a po nich pokračoval ve vyhrazeném pruhu až do zastávky Okrouhlická. Díky tomu si výrazně pomohou také tramvaje jedoucí do centra. Změna bude zároveň kompenzována výrazným prodloužením zelené na semaforech při jízdě od Kobyliského náměstí.
V opačném směru pojede autobus od Okrouhlické až k metru Kobylisy v Klapkově ulici ve vyhrazeném pruhu po tramvajových kolejích, průjezd tedy bude mít bezproblémový.

🛣 V Holešovičkách a nájezd Novou Povltavskou do tunelu
Ve frekventované "polodálnici" V Holešovičkách využije 145 už existujícího buspruhu, který zde již slouží lince 201. Projde jen drobnými úpravami bez vlivu na běžný provoz. Mimochodem - právě kvůli tomuto úseku budou na linku přednostně nasazovány hybridní autobusy s nižšími exhalacemi.
Z ulice V Holešovičkách do Nové Povltavské sjede vyhrazeným levým pruhem sjezdové rampy mostu Barikádníků, který je nyní využit zcela minimálně.
Po průjezdu do Nové Povltavské bude autobus pokračovat pravým odbočovacím pruhem až před vjezd do tunelového komplexu. Zde využije během regulace provozu předsunuté stopčáry, díky které se zařadí před čekající vozidla na vjezd. V samotném tunelu pak pojede v běžném režimu, stejně jako v opačném směru, kde autobus využije pouze stávajících opatření pro linku 201.

🏰 Okolí Hradčanské a vjezd do tunelu u Špejcharu
Ve směru na Dejvickou 145 vyjede z tunelu u Špejcharu, na světlech mu pomůže preference, a zamíří do zastávky Hradčanská a následně Svatovítskou v rámci stávajících opatření pro ostatní linky až do konečné Dejvická.
Zajímavější je opačný směr - 145 využije nového opatření pro průjezd Vítězným náměstím a rovnou pokračuje pruhem ve Svatovítské. Levé odbočení do ulice Milady Horákové proběhne standardně, následně se autobus napojí do obnoveného buspruhu, který směrem k Hradčanské sloužil už dříve například během povodní. Konkrétně povede od křižovatky přes Hradčanskou až po křižovatku s Badeniho. Z pravého pruhu bude individuální dopravě povoleno pouze odbočení vpravo, nicméně právě autobus zde bude moct pokračovat rovně.
V době regulace provozu v tunelu pak autobus za Špejcharem najede na tramvajový pás, ze kterého bude moct odbočit do tunelového komplexu i v době, kdy autům povolený vjezd nebude.

🚏 No a tím by to mělo být (až na opravdové drobnosti) všechno. Myslete samozřejmě na to, že celý provoz se bude vyhodnocovat a může dojít k dílčím změnám, obecně ale zkoumání a simulace ukazují, že by linka 145 měla fungovat dobře v průběhu celého dne. No tak se těšíme, jak to bude reálně vypadat. A k tématu se před spuštěním tunelbusové linky jistě ještě vrátíme.

ℹ️ Více tu: https://pid.cz/tunelbus-na-prahu-realizace-vyjede-v-prubehu-leta
 Re: Autobus v blance
rejnokAutor: rejnok ++++
Datum: 22. 05. 2026 23:15:35

ja jenom nechapu, jak nekomu muze vadit, ze bude jezdit v tunelu autobus?
 Autobus v blance
Autor: prog ++++
Datum: 22. 05. 2026 23:21:07

rejnok » jestli kvůli němu neudělají z jednoho pruhu v blance bus pruh, tak proti tomu nic nemám