Small Normal Giant
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 09:58:11

Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku pro vytápění a teplou vodu. Máme nabídku ale včetně solárů. Soláry ale na naši střechu nejdou, takže to budou jenom ty tepelná čerpadla.

Co jsem zjistil, lidi na ty čerpadla dost nadávají.

Máte někdo zkušenost?
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: Michal
Datum: 22. 05. 2026 09:59:15

czech1 » nadávají na co? cenu, vzhled, hluk, funkčnost?
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 09:59:53

Michal » prý funkčnost, servis apd.
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: prog ++++
Datum: 22. 05. 2026 10:06:26

czech1 » tepelné čerpadlo funguje výborně, ale musíš zvolit kvalitní značku montážní firmu. Paneláku může být problém s umístěním a hlukem.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: Michal
Datum: 22. 05. 2026 10:08:05

czech1 » tak to bude asi stejně jako u jinejch věcí - záleží na značce, na projektu, provedení a hlavně teda záruční a pozáručním servisu ne? Možná se to ne všude vyplatí a seriózní dodavatel ti to řekne a netlačí realizaci za každou cenu. V rámci SVJ si bohužel živě dovedu představit diskuzi ohledně pořizovací ceny etablovaného dodavatele a nějaké garážovky co prodává čínu z šedého dovozu. Ale nejsem expert na TČ, sorry
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: prog ++++
Datum: 22. 05. 2026 10:12:06

Mám u RD čerpadlo Panasonic už 5. rokem, montoval to Solarinvest (PRE) a funguje bez problémů, úspora výrazná, už se dávno zaplatilo.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
ZubyAutor: Zuby +++++
Datum: 22. 05. 2026 10:14:07

Nam to resila Encofa co tu nekdo kdysi doporucoval. Je to pomerne drahy, ale jsou to profici a jsem rad, ze jsme je vybral.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
rejnokAutor: rejnok ++++
Datum: 22. 05. 2026 10:16:52

czech1 » neni v dnesni dobe jeste porad prece jen jistejsi plynova kotelna?
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: prog ++++
Datum: 22. 05. 2026 10:17:48

V paneláku bude ještě problém s původními radiátory navrženými pro vyšší teplotu otopné vody. Při té tepelné čerpadlo nefunguje tak efektivně jako u nízkoteplotní podlahovky. Ale lze to řešit, např. kaskádou TČ. Do karet hraje i zateplení a vyměněná okna. Dobré značky TČ jsou Daikin, Panasonic, Toshiba, Viessmann, IVT, Bosch, Buderus, Nibe.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: hrdik +++ (172.18.0.[11903b58])
Datum: 22. 05. 2026 10:44:54

v panelaku je totiz problem uplne se vsem, zejmena s lidmama na shromazdeni - kazdej potrebuje neco rict (a cim min toho vi, tim spis). Zaroven nechce nikdo nic delat


jeste, ze uz to mam za sebou :)
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 10:46:56

U nás od AC heating. Těsně před Putinovo třídenní operací, takže se díky zafixovaným cenám vyplatilo dvojnásob. Čerpadla nejdřív bez solárů a dotací, až později se nakonec dodatečně dodělaly i soláry a baterka, to je ale spíš jen nice to have. Radiátory zůstaly původní, používá se o něco nižší teplota, ale v pohodě. O žádných významných problémech nevím, jednou za čas k nám vodí zájemce na předváděčku.

Je s tím ale zařizování, takže to chce trochu aktivní a gramotné svj/družstvo, což ne vždy bývá. Současný dodavatel taky využije všechny smluvní možnosti jak odpojeni natáhnout.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
AnonymniAutor: Anonymni ++++
Datum: 22. 05. 2026 11:05:43

mic » Jo tak to jste vy, lol. My od nich mame par TC na horach a dobry.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 11:37:06

Jinak ad soláry pro zajímavost, protože se mi tu válí na stole papír ze schůze:
r. 2025 (cca něco přes 60 bytů)
Spotřeba TČ: 68MW
FVE Vyrobeno: 24MW
Z toho využito TČ: 19MW (tj. cca 28% spotřeby TČ)

Přebytky se z FVE do bytů stejně nedají nijak rozumně pouštět, takže to nemá cenu nějak naddimenzovávat.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
rejnokAutor: rejnok ++++
Datum: 22. 05. 2026 11:44:15

mic » to je super hele a ty TC mate na strese? Je to nejak slyset?
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 11:49:02

*MWh samozřejmě

Anonymni » je to možný 😄
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 12:03:06

rejnok » plyn už jsme zavrhli - problém s komínem v paneláku a dodáávky plynu.

mic » super, takže nemáte problém?
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 12:05:23

mic » ad ten hluk? my máme 5 vchodů (120 bytu)

vím že píšou jasnou úsporu ale počáteční investice je asi taky dost veliká.

A my bychom to měli bez solárů
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 12:11:54

rejnok » jj, střecha. Součástí projektu by měla být hluková studie, aby se dodržely normy. Za mě to slyšet není. Nikdo si nestěžoval, ani byty přímo pod střechou.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
rejnokAutor: rejnok ++++
Datum: 22. 05. 2026 12:21:34

czech1 » no my mame starou plynovou a premyslime, co dal...

TC me taky napadlo ale nevim, jestli se to oproti tomu plynu, ktery uz "umime" vyplati...
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Black Matrix.Autor: Black Matrix. ++
Datum: 22. 05. 2026 12:40:10

imho v paneláku TČ nedává smysl.

na TUV TČ samo o sobě nestačí a i na předehřev bude malý výkon.
na vytápění byste museli mít střechu pokrytou vnějšíma jednotkama celou. vrt asi pod barák nebudete schopný udělat, ale odhadem mi to vychází na 10 až 20 stometrovejch vrtů.
a budete řešit, že budete mít nízkou teplotu vody do radiátorů.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
AnonymniAutor: Anonymni ++++
Datum: 22. 05. 2026 12:45:12

Black Matrix. » Akoratze naprosto davaji. Zateplenej panel s dobrejma oknama ma velice nizkou ztratu.
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Black Matrix.Autor: Black Matrix. ++
Datum: 22. 05. 2026 13:06:30

Anonymni » 
a kolik m2 vnějších kondenzátorů s ventilátorem počítáš na cca 20 bytů pro vytápění?
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
AnonymniAutor: Anonymni ++++
Datum: 22. 05. 2026 13:07:36

Black Matrix. » Tady mas realny reference misto svych dojmu

https://www.ac-heating.cz/tepelne-cerpadlo-pro-bytove-domy/
 Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Black Matrix.Autor: Black Matrix. ++
Datum: 22. 05. 2026 13:46:24

Anonymni » 
malina měla taky hromady spokojených referencí ...
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 13:51:48

czech1 » Problém nemáme. Podle mě hluk ve městě (i v tiché části) nerozlišitelný
Peníze si musíte už holt spočítat sami :). Tady to vychází v průměru za 5 let na cca 440kč za GJ. FVE se pouštěla až nekdy před rokem a půl. My měli nasysleno na účtě, takže alternativa byla, že tam budou ležet mizet s inflací :).
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 13:56:44

mic » díky, co máte na střeše za podklad? Folii? jakou
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
AnonymniAutor: Anonymni ++++
Datum: 22. 05. 2026 14:18:45

Black Matrix. » Tohle neni uplne to samy, ta firma existuje leta a neni zavisla na nejaky dotacni vlne.
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
Autor: mic ++
Datum: 22. 05. 2026 14:35:42

czech1 » tak to absolutně netuším :), ale ty TČ u nás nestojí na střeše, jsou zavěšené na stěnách strojovny výtahu
 Re: Dotaz na tepelná čerpadla na paneláku
czech1Autor: czech1 +++
Datum: 22. 05. 2026 14:43:39

mic » mě jde o soláry, čerpadla můžou být na výtahových šachtách